چگونه کودک دوزبانه داشته باشیم؟

والدین آگاه بر این امر واقف هستند که عصر امروز، عصر ارتباطات است. بنابراین برای تربیت فرزندانی موفق لازم است که پا به پای توسعه جهانی گام بردارند. یکی از مواردی که می‌تواند به موفقیت و پیشرفت کودکان کمک شایانی کند، آموزش زبان دیگر (به غیر از زبان مادری) به کودک است. کودک دوزبانه با تسلط بر زبان دوم می‌تواند دریچه جدیدی از ارتباطات را به روی خود بگشاید.

adminآگوست 26, 2021

والدین آگاه بر این امر واقف هستند که عصر امروز، عصر ارتباطات است بنابراین برای تربیت فرزندانی موفق لازم است که پا به پای توسعه جهانی گام بردارند. یکی از مواردی که می‌تواند به موفقیت و پیشرفت کودکان کمک شایانی کند، آموزش زبان دیگر  (به غیر از زبان مادری) به کودک است. کودک دوزبانه با تسلط بر زبان دوم می‌تواند دریچه جدیدی از ارتباطات را به روی خود بگشاید. با توجه به اینکه پرورش کودک دوزبانه امری مهم و دغدغه بسیاری از والدین است این مقاله به این امر مهم اختصاص یافته است.

کودک دوزبانه

آموزش زبان کودک دوزبانه چه محاسنی دارد

کودک دوزبانه کودکی است که می تواند با تسلط کامل به دو زبان صحبت کند. بدون شک زبان مادری به علت قرار گرفتن مداوم کودک در محیط، اولین زبانی است که هر کودک می آموزد. اما علاوه بر زبان مادری، تسلط کودک به زبان دیگر می تواند بسیار مفید و مهم باشد. اصولا زبان انگلیسی به واسطه بین المللی بودن آن، بسیار مورد توجه قرار دارد. اما علاوه بر زبان انگلیسی یادگیری زبان های دیگری همچون فرانسه و آلمانی نیز می تواند مفید باشد. به طور کل دوزبانه شدن کودک دارای محاسن بیشماری است که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک دوزبانه در مقام مقایسه با کودک تک زبانه دارای جهان ارتباطی گسترده تری است. به همین دلیل تجربیات اجتماعی آنها بالاتر و میزان سازگاری آنها بیشتر خواهد بود. این امر بر بهبود روابط اجتماعی و ارتباطی کودکان نیز اثر مثبتی دارد.
 • ساختار فکری کودک دوزبانه ، به واسطه یادگیری زبان جدید، دچار دگرگونی می شود به همین دلیل شخصیت و باورهای کودک دوزبانه متمایز از کودک تک زبانه است.
 • کودکانی که به دو زبان تسلط دارند در یادگیری بسیار موفق تر از سایر کودکان هستند. آنها خلاقیت بیشتری دارند و راحت تر می توانند مسائل را حل کنند.
 • کودکان دوزبانه به واسطه تغییر مداوم زبان خود دارای سرعت عمل و دقت بالایی هستند. این امر موجب می شود آنها به محیط اطراف خود دقت بیشتری داشته باشند.

پرورش کودک دوزبانه

 

 • بسیار از کودکان نمی توانند به صورت همزمان چند کار را انجام دهند. یادگیری زبان دوم به مرتفع شدن این مشکل کمک می کند زیرا مغز کودک دوزبانه به طور مداوم در حال پردازش داده های چندین زبان است.
 • هر چه کودک به تعداد زبان های بیشتری تسلط داشته باشد، در سنین بالا احتمال ابتلای او به بیماری هایی همچون آلزایمر کمتر خواهد بود. این امر به تمرین دائمی مغز در جهت یادگیری واژگان جدید بر می گردد.
 • داشتن حافظه قوی علاوه بر موثر بودن در یادگیری دروس مختلف می تواند مزایای شخصیتی و اجتماعی بالایی را نیز به همراه داشته باشد. یادگیری زبان دوم به تقویت حافظه همراه است.
 • کودکانی که علاوه بر زبان مادری به به زبان دیگری نیز تسلط دارند راحت تر می توانند زبان سوم را یاد بگیرند.
 • آینده شغلی کودک دوزبانه بسیار بهتر از کودک تک زبان است زیر شانس حضور در مشاغل بیشتری برای آنها فراهم است.
 • یادگیری زبان دوم در دوران کودکی بسیار آسانتر از دوران بزرگسالی است. در واقع ذهن کودکان مستعد یادگیری اصولی و درست زبان دوم است یعنی آنها زبان دوم را با لهجه و تلفظ درست یاد می گیرند.
 • کودک  دوزبانه میزان تعصب کمتری از کودک تک زبانه دارد. در واقع یادگیری هر چیز جدیدی موجب کاهش تعصب و افزایش تواضع در پذیرش اختلافات و تفاوت ها می شود.

متاسفانه باورهای غلطی مبنی بر اشتباه بودن آموزش زبان دوم به کودکان وجود دارد که والدین را در این مسیر دلسرد می کند. اما موارد ذکر شده در بالا به خوبی گواه این امر است که یادگیری زبان دوم برای تمامی کودکان الزامی است و از وظایف والدین به شمار می رود. یادگیری زبان جدید با تفریح و آزادی کودکان هیچ مغایرتی ندارد و حتی استفاده از شیوه هایی همچون پخش کارتون دوزبانه می تواند جنبه سرگرمی نیز  به همراه داشته باشد.

چگونه می توان کودک را  دوزبانه کرد

شیوه های گوناگونی برای تربیت  کودک دوزبانه وجود دارد که به طور کلی همه ی آنها در یکی از سه دسته ذکر شده در پایین قرار می گیرند.

کودک دوزبانه

 • والدین مسلط به زبان دوم

والدینی که خود علاوه بر زبان مادری به زبان دیگر نیز مسلط هستند می توانند از همان دوران کودکی با فرزند خود با دو زبان صحبت کنند. از آنجایی که کودکان سخنگویی را از محیط می آموزند، با این شیوه به دو زبان مسلط می شوند. اما در این بین باید به اینکه توجه کرد که تسلط والدین به نکات گرامری و تلفظ درست کلمات الزامی است زیرا ذهن کودکان آنچه به آنها آموزش داده می شود را می پذیرد به همین دلیل اگر به اشتباه کلمه ای را یاد بگیرند به سختی می توانند آن را فراموش کنند و یا تغییر دهند. اگر در دسته والدین مسلط بر زبان دوم قرار دارید، با کمک شیوه های زیر می توانید فرزندان خود را آموزش دهید:

 • استفاده دائمی از زبان دوم در حین مکالمات
 • خواندن آواز و استفاده از شعرهای آهنگی
 • خواندن کتاب به زبان دوم
 • استفاده از معلم های خصوصی

والدینی که به زبان دوم تسلط ندارند می توانند از کمک معلم ها یا  افراد متخصص استفاده کنند. این افراد به صورت کاملا اصولی می توانند به  دوزبانه شدن کودک کمک کنند اما بدون شک خدمات آنها با بار مالی بالایی همراه است. از طرف دیگر عدم قرارگیری کودک در محیط می تواند بر میزان یادگیری او اثر منفی داشته باشد.

 • استفاده از کارتون

همه ی کودکان زبان مادری را در ابتدا با شنیدن یاد می گیرند سپس با تکرار به آن مسلط می شوند. از این شیوه آموزشی نیز می توان برای آموزش زبان دوم استفاده کرد. یعنی با کمک کارتون شرایط خانه را دوزبانه کرد. استفاده از کارتون برای آموزش کودک دوزبانه دارای محاسنی به شرح زیر است:

استفاده از کارتون

 • کلمات و جملات با تلفظ و گرامر درست و اصولی به کودکان آموزش داده می شود.
 • زبان انگلیسی را با تمام اصطلاحات محلی آن کشور یاد می گیرند.
 • سرگرم کننده است و برای کودکان بسیار جذابیت دارد.
 • تماشای کارتون علاوه بر اسپیکینگ، لیسنینگ کودکان را نیز تقویت می کند.

تمامی موارد گفته شده به خوبی گویای این امر است که آموزش کودک دوزبانه از طریق کارتون بسیار موثرتر از سایر شیوه ها است زیرا در این شیوه آموزشی میزان تسلط والدین فاقد اهمیت است. بنابراین استفاده از کارتون دوزبانه می تواند بر دوزبانه شدن کودک با کارتون اثر شگرفی داشته باشد.

چگونه می توان  کودک دوزبانه با کارتون داشت

تمامی والدین در جهت تضمین آینده درخشان فرزندان خود لازم است که شرایطی را برای یادگیری زبان دوم فراهم کنند. همانگونه که گفته شد استفاده از کارتون های آموزشی دوزبانه علاوه بر سرگرم کردن کودکان می تواند شرایطی را برای یادگیری زبان دوم فراهم کند. این شیوه آموزشی به همراهی والدین نیازی ندارد و از طرف دیگر از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. در واقع همانگونه که کودکان می توانند زبان محلی را بدون دخالت والدین در کنار زبان فارسی یاد گیرند، کارتون نیز شرایط اینچنینی برای یادگیری زبان دوم فراهم می کند. اما با توجه به اینکه محتواهای ارائه شده در این قبیل کارتون ها ممکن است با فرهنگ جامعه در مغایرت باشند، لازم است که کارتون های آموزشی از یک مرجع معتبر و قابل اعتماد تهیه شود. در همین راستا استفاده از اپلیکیشن دوزبانه شو  توصیه می شود. در این اپلیکیشن امکان دانلود کارتون دوزبانه وجود دارد بنابراین والدین می توانند با کمک این نرم افزار شرایط مناسبی را برای یادگیری زبان دوم فراهم کنند. لازم به ذکر است که کارتون های مورد استفاده در  این اپلیکیشن هیچگونه مغایرتی با فرهنگ جامعه ندارند و والدین می توانند با طیف خاطر از آنها بهره ببرند.

دسته بندی ها
به اشتراک گذاشته شد0